Contact Us

PCOE Directory

Employees

Last Name:
All | A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z

Search Last Name:

All Employees
First NameLast Name (Email Link)TitlePhone
Nikki Ahrens Child Care RSP III (530) 745-1378
Chanel Aker TA II Special Education (916) 774-1250
Roslyn Allen School Secretary III (916) 415-4475
James Anderberg Executive Director, Admin Serv (530) 889-5905
Melanie Purdy Staff Secretary III (530) 886-5876
Justine Anderson TA II Special Education (916) 789-7100
Lisa Anderson Accounting Analyst (530) 745-1375
Alvin Angulo ROP Instructor (530) 745-5781
Karen Armstrong Program Manager III, Sp Ed (916) 415-4445
Korinne Arroyo Associate Teacher (916) 783-0776
Laura Baber Staff Secretary III (530) 886-2093
Tammie Banuelos Staff Secretary III (916) 415-4440
Rachel Barrios Associate Teacher (530) 823-0380
Marta Dutra TA II Special Education (916) 771-1789
Judy Benney TA II Special Education (916) 415-4469
Maureen Bern Occupational Therapist III (530) 745-1321
Vicki Bingham Stdt Data & Acct Tech (530) 745-1311
Cherise Quirollo TA II Special Education (916) 772-1353
Deborah Bitle Harris Visually Impaired Program (916) 847-2723
Mary Boehm Emotionally Disturbed Prog. (916) 415-4419
Susan Bourne Speech & Lang Pathologist (530) 745-1395
Mary Bradwell TA II Blind & VI (916) 803-0672
Theresa Prestedge Program Manager III, Sp Ed (916) 415-4460
Rebecca Bravo TA II Special Education (916) 415-4475
Steven Bruce Site Supervisor (916) 783-0776
Theresa Smith Deaf & Hard of Hearing Prog. (916) 626-7497
Karen Burske Sign Lang Interpreter Trans (530) 885-8842
Lindsay Busk TA II Special Education (916) 415-4460
Alma Cardenas Bilingual Associate Teacher (916) 783-0776
Janet Casha Severely Multiply Disabld Prog (916) 415-4471
Lori Castellanos TA II Special Education (916) 774-1250
Elizabeth Champion ROP Instructor (530) 889-5937
Karen Chapman Administrative Secretary (530) 745-1489
Linda Charley Speech & Lang Pathologist (530) 885-3495
Rae Clark TA II Special Education (916) 415-4416
Susan Click Sign Lang Interpreter Trans (530) 885-8842
Julie Combs At Risk Students (530) 886-4892
Linda Conner SELPA Prog & Data Anal (530) 886-5874
Susan Connolly Dir III, Student Services (530) 745-1440
Christina Coop Maintenance Custodian (916) 415-4424
Sheryl Coppin Accounting Analyst (530) 886-5842
Kathleen Cox Sign Lang Interpreter Trans (530) 885-8842
Nickolette Cunningham TA II Special Education (916) 415-4433
Susan Dasse Receptionist/Sec. Asst. III (530) 889-5992
Cindy Davis Accounting Analyst (530) 889-5953
Melanie Davis TA II Special Education (916) 774-3421
Teresa Dawson-Roberts Resource Teacher (530) 886-2003
Michael Depew At Risk Students (530) 582-7770
Marilyn Dickey Braillist (916) 772-8168
Stephanie Lotito School Secretary II (916) 784-6107
Steven Dolan ROP Instructor (916) 786-8676
Nancy Dolph Acad Intervention Supp Prc II (530) 582-8699
Niki Dragonetti Nurse (916) 415-4439
Alice Dunbar Deaf & Hard of Hearing Prog. (530) 885-3495
Manuela Eichenhofer Resource Teacher (530) 886-2087
Delia Evans TA II Special Education (916) 788-7141
Roberta Farrell Administrative Assistant (530) 745-1310
April Fernandez Staff Secretary I (530) 745-1489
Mary Flannigan Autism Spectrum Disorders (916) 789-7100
Marie Fleischhacker Program Analyst, Ed Services (530) 745-1485
Brian Flentge Psychologist (530) 401-8657
Leslie Fleuti Dental Career Skills Asses Prf
Lori Fritzinger Receptionist/Sec. Asst. III (530) 886-2019
Mary Ann Garcia Executive Director, HR (530) 889-5952
Robert Garcia Program Manager III, Sp Ed (916) 415-4422
Joy Geck Site Supervisor (916) 660-8240
Randi Gibson IT Support Specialist III (530) 886-5817
Luann Ginney TA II Special Education (916) 771-1789
William Graham Systems Analyst (530) 889-5983
Kathleen Grattan Severely Multiply Disabld Prog (916) 771-1789
Christina Gruver Autism Spectrum Disorders (916) 788-7141
Carol Hachmeister At Risk Students (530) 886-5591
Gina Hall Bilingual Translator (916) 774-2795
Maryann Hall TA II Special Education (530) 885-0863
Mary Hansen Severely Multiply Disabld Prog (916) 415-4470
Ruth Hardin Program Analyst, Ed Services (530) 745-1482
Jessica Garlock Administrative Assistant (530) 889-5936
Alicia Cuccia Staff Secretary III (530) 745-1364
Darla Herman TA II Special Education (916) 415-4469
Lisa Hewitt TA II Special Education (916) 663-3993
Melanie Highsmith TA II Special Education (530) 745-3365
Michele Hill Child Care RSP III (530) 745-1377
Terri Hudson TA II Special Education (916) 415-4468
Morris Huskinson Accounting Technician III (530) 889-5966
Elizabeth Iannone-Lee Sp Ed & At-Risk Students (530) 886-5591
Maria Rosa Innocent TA II Deaf & Hard of Hearing (530) 885-8842
Connie Iveson TA II Special Education (916) 415-4477
Michael Jensen APE Specialist (530) 305-1437
Julie Joiner Sign Lang Interpreter Trans (530) 885-8842
Cherie Jordan Severely Disabled Program (916) 415-4468
Denise Junaid Child Care RSP II (530) 784-6124
John Kaper Autism Spectrum Disorders (530) 885-0863
Jacqueline Keeler Admin Asst - Confidential (530) 889-5917
Jillian King Coord IV, SELPA Support (530) 886-5880
Lolita Klein Autism Specialist (916) 774-2795
Julie Hernandez Acad Intervention Supp Prc II (916) 784-6410
Kara Kreutz Early Intv. Sp-Speech Path (916) 774-2795
Paula LaBourdette TA II Assistive Technology (530) 745-1412
Mahendar Lallian Maintenance Custodian (916) 415-4424
Janet Larsen Coordinator I-ECE (530) 745-1385
Kathleen Lazon TA II Special Education (530) 887-0501
Paulette Lazon TA II Special Education (530) 745-3365
Craig Lechman Severely Disabled Program (916) 663-3993
Marlisa Lenz Child Care Dev Prog Coord I (530) 745-1459
Terryl Lis TA II Deaf & Hard of Hearing (916) 885-3495
Kim Lockwood Teacher, PTHWY iLearn 185 Days (530) 886-5800
Joseph Lotze Coordinator III, Business Serv (530) 889-5948
Kathy Love ROP Instructor (530) 273-4431
Debra Lum At Risk Students (530) 886-5591
Lene Lundgren TA II Deaf & Hard of Hearing (916) 625-1786
Yvonne Mariedth TA II Special Education (916) 774-3437
Sally Shepherd Accounting Analyst (530) 889-5932
Margaret Martinez TA II Special Education (916) 663-3993
Denise Mason ROP Instructor (530) 273-4431
Cheri Mayfield TA II Special Education (916) 784-7100
Patricia McAnally Administrative Secretary (530) 889-5988
Jill McCann Assistive Technology Spec (530) 745-1348
Thomas McCormick Court & Community Sch (916) 652-8169
Deborah McCullough Accounting Analyst II (530) 889-5957
Nancy McGivney Payroll Specialist (530) 889-5924
Diane Miles ROP Instructor (916) 632-1600
Jane Wetzel TA II Special Education (916) 788-7141
Nancy Miller TA II Special Education (916) 663-3993
Nancy Miller Program Facilitator (916) 415-4476
Valerie Miller TA II Special Education (916) 415-4400
Jennifer Mitchell Aug. Alt. Comm Specialist (530) 745-1333
Beverly Mockford Program Data Analyst (530) 745-1317
Barbara Montague Severely Multiply Disabld Prog (916) 744-2795
Ian Moore Severely Multiply Disabld Prog (916) 771-1789
Sandra Moore Behavior Support Assistant (916) 415-4460
Julia Morgan Social Worker (916) 415-4406
Anna Morillas TA II Special Education (916) 774-3421
Teresa Netherby TA II Special Education (916) 415-4440
Huong Nguyen TA II Special Education (916) 435-4844
Doris Nicholas TA II Special Education (916) 415-4468
Elizabeth Noble Accounting Analyst (530) 745-1383
Francine Nunes Child Care Dev Prog Coord I (530) 745-1424
Jennifer Ordonio Severely Multiply Disabld Prog (916) 772-1353
Sean Ouimet Web Applications Developer III (530) 889-5984
Joanne Overgaard Nurse (916) 740-1644
Lorie Paratore TA II Special Education (916) 652-7243
Lori Paskey Sign Lang Interpreter Trans (916) 652-7243
Lorie Paulin-O'Donnell Psychologist (530) 745-1428
Karen Perez TA II Deaf & Hard of Hearing (530) 885-8842
Jo Stotesberry Site Supervisor (530) 823-0380
Dianna Porter Severely Multiply Disabld Prog (916) 415-4469
Nancy Rahimi Health/Instructional Assistant (916) 772-1353
Laura Ralph Staff Secretary III (530) 745-1305
Carol Raulston School Secretary III (530) 889-5980
Robert Ribero Maint & Grnds Craftsp (916) 415-4440
Susan Richards TA II Special Education (916) 415-4470
Ilene Ricoli TA II Special Education (916) 415-4460
Kathleen Ridge Coordinator III, Human Res (530) 889-5916
Sheryl Rigney-Letcher Behavior Support Assistant (916) 415-4460
Lisa Roblin Associate Teacher (530) 546-8339
Celia Rodriguez Devera TA Child Care & Dev (530) 823-0380
Darcy Roenspie Child Care Dev Prog Coord II (530) 886-2006
Joyce Roskelley Resource Teacher (530) 886-2004
Melody Roy Speech & Lang Pathologist (916) 415-4460
Kerilynne Rugg Deaf & Hard of Hearing Prog. (916) 652-7243
Jennifer Sanderson Accounting Technician III (530) 745-1379
Francoise Schaefer Sign Lang Interpreter Trans (530) 885-8842
Stephanie Schau Administrative Technican (530) 745-1315
Kelly Schmidt Child Care RSP III (916) 784-6120
Michelle Segarra Registrar (530) 745-1318
Pamela Simmons TA II Special Education (916) 415-4433
Peter Skibitzki Dir III, Admin. Operations (530) 889-5991
Anne Smith Child Care RSP III (916) 784-6122
Keri Smith TA II Special Education (916) 774-2795
Laura Smith Orthopedically/Other Impaired (530) 745-1325
Angela DeGraaf IT Support Specialist III (530) 889-5965
Susan Berlant Aug. Alt. Comm Specialist (530) 745-1339
Cheryl Steele ROP Instructor (530) 889-5943
Paula Stephan Coord III, ROP (530) 889-5910
Cyndi Stone Emotionally Disturbed Prog. (916) 663-3993
Cheryle Stuber Teacher, PTHWY iLearn 185 Days (530) 886-5800
Regina Swaney ROP Instructor (916) 774-2795
Traci Tate Deaf & Hard of Hearing Prog. (916) 625-1785
Elisa Tauber Site Supervisor (530) 546-8339
Cynthia Thorpe TA II Special Education (916) 788-7141
Cynthia Tidd Severely Disabled Program (530) 745-3365
Anna Tisdale TA Child Care & Dev (916) 783-2518
Marta Torres TA Child Care & Dev (530) 546-6136
Joel Toste Director, Integrated Fiscal (530) 889-5919
Lydia Trone TA II Special Education (530) 885-0863
Jennifer Turner Sp Ed & At-Risk Students (530) 886-4892
Pauline Vlamis Child Care Dev Prog Coord I (530) 886-2073
Reesa Wamser Sign Lang Interpreter Trans (916) 652-7243
Roveta Waters IT Support Specialist II (530) 886-5885
Susan Watts Dir IV Special Education (530) 745-1314
Wendy Weimer Health/Instructional Assistant (916) 415-4460
Suzanne Welling Behavior Support Assistant (916) 591-2337
Terrelyn Wentworth TA II Special Education (916) 772-1353
Jan West TA II Special Education (530) 885-5189
Susan Wiederhold Personnel Assistant III (530) 889-5950
Barbara Katano Personnel Assistant III (530) 889-5962
Judith Williams Autism Spectrum Disorders (916) 789-7100
Colleen Wilson Speech & Lang Pathologist (916) 774-2795
Sue Withrow Infant Educator I (916) 774-2795
Jackie Wygal School Secretary III (916) 415-4400
Maria Yannacakis-Vaughen Nurse (916) 415-4430
Todd Yeoman Lead Maintenance Custodian (530) 906-9650
Julia Frasu Credential Clerk (530) 886-5825
Michelle Baker Sign Lang Interpreter Trans (530) 885-3495
Catherine Goins Asst. Supt. Early Ed. & Adm. (530) 745-1381
Catherine Bellendir Emotionally Disturbed Prog. (916) 774-1255
Leslie Fairchild Staff Secretary II (530) 745-1492
Gwenyth Sharwood Deaf & Hard of Hearing Prog. (916) 625-1784
Peter Shawver Facilities & Const Sup Spec (530) 886-5807
Lora Spangler Autism Specialist (916) 774-3437
Carol-Anne Louthan Site Supervisor (916) 773-2518
Ann Vollaro Program Specialist (530) 886-5883
Janine Bennett Master Teacher (916) 783-0776
Sharon Blair TA II Special Education (916) 774-3437
Shannon Johnson TA II Special Education (916) 847-7187
Kerri Barton TA II Special Education (530) 885-0863
Gayle Garbolino-Mojica County Superintendent of Schs (530) 889-5922
Susan Kealey Credentials Analyst (530) 889-5993
Mahander Sharma Maintenance Custodian (916) 415-4440
Wendi Pickrell TA II Special Education (916) 415-4433
Cynthia Heath TA II Special Education (916) 788-7141
Zachary Durbin Maint & Grnds Craftsp (530) 305-3650
Lisa Mamoulelis Occupational Therapist III (530) 745-1312
Sarah Hendricks Maintenance Custodian (530) 845-1643
Sherell Dukovich Occupational Therapist III (916) 778-9422
Katie Roddy Educational Audiologist II (916) 625-1781
Summer Gollnick TA II Special Education (530) 885-0863
Rachel Torres Associate Teacher (530) 546-6136
Deborra Bennett ROP Instructor (530) 889-5930
Janice Beyer-Erickson Cor III, iLearn Academy (530) 886-5800
Heidi Peacock Morrow Autism Specialist (916) 774-3437
Charlotte Sense Nurse (916) 415-4434
Tiffany Summers Martin TA II Special Education (916) 774-3437
Elizabeth Johnson TA II Special Education (530) 886-4890
Salette Bailey Associate Teacher (530) 886-2005
Joseph Rumenapp Technical Supervisor (530) 886-5815
April Porter Behavior Support Assistant (916) 548-6845
Matthew Tofft ROP Instructor (916) 505-9522
Christopher Berry Teacher, PTHWY CARE 190 Days (916) 740-1622
Eva Marshall TA II Special Education (916) 415-4425
Steve Mill Autism Spectrum Disorders (916) 652-7243
Kathy Caldwell TA II Special Education (916) 705-4616
Sheena Jones Master Teacher (916) 660-8240
Pamela Holt Accounting Technician III (530) 745-1376
Debbie Cannon School Secretary I (916) 415-4460
James Holmes Records Mgmt Tech (530) 889-4005
Jayson Wygal Warehouse Worker (916) 415-4444
Sylvie Kemp Accounting Analyst (530) 889-5944
Sarah Brunkhorst Behavior Support Assistant (530) 308-2853
Cynthia Schmidt Child Care Dev Prog Coord I (530) 745-1368
Esther Anderson Infant Educator III (916) 774-2795
Diane Bernino Pediatric OT/PT 1 (916) 774-2795
Amy Aliotti Pediatric OT/PT 1 (916) 774-2795
Vanessa Hunter Early Intv. Sp-Speech Path (916) 786-2795
Vickie Lovingood TA II Infant Dev. Progr. (916) 774-2795
Jennifer Lubin Early Intv. Sp-Speech Path (916) 276-9967
Amanda Morris Deaf & Hard of Hearing Prog. (916) 626-0409
Florence Peck Visually Impaired Program (916) 774-2795
Trisha Rayback Infant Educator II (916) 774-2795
Anna-Mae Schuyler Pediatric OT/PT 1 (916) 774-2795
Karla Gibbons Pediatric OT/PT 1 (916) 774-2795
Pamela Stephens Early Intervention Technician (916) 774-2795
Christine Farinha Early Childhood Education (916) 774-2795
Jacqueline Clark Prog Mang III, Infant Dev (916) 774-2795
Mara Griffin Office Assistant III (530) 886-5875
Michelle King Behavior Specialist II (530) 308-3576
Mary Phillips TA II Special Education (916) 415-4477
Barbara Morebeck Autism Spectrum Disorders (530) 885-0863
Amy Banan Severely Disabled Program (916) 770-8845
Mark Means ROP Instructor (530) 305-1683
Shelley Sanders Severely Multiply Disabld Prog (916) 415-4477
Jeremy Klopfenstein Behavior Support Assistant (530) 889-8020
Milton Dee TA II Special Education (916) 415-4433
Karen Brown PC Technician III (530) 889-5987
Janice Leonard Autism Spectrum Disorders (916) 770-8845
Ollie Sharma TA II Special Education (916) 770-8845
Denise Siguenza Child Care RSP III (916) 784-6137
Cuauhtemoc Mendoza Bilingual Master Teacher (530) 823-0380
Barbara Morton Exec. Director SELPA (530) 886-5870
Sonia Moscatelli Program Specialist (530) 886-5877
Tamara Marsh Maintenance Custodian (916) 415-4440
Nora Rodvold Master Teacher (916) 773-2518
Katharine Taylor Staff Secretary II (530) 745-1465
Kris Stoeckle School Secretary II (530) 889-5959
Gerald Williams Dir III, Educational Services (530) 745-1392
Natal'Ya Bekisheva TA II Special Education (916) 789-7100
Jeremy Benning Sign Lang Interpreter Trans (530) 885-8842
Jessica Metcalf TA II Special Education (530) 889-8020
Vicki Elmgren TA II Special Education (916) 415-4460
Lynn Hendrickson Andres Early Intv. Sp-Speech Path (916) 774-3423
Maria Cortez TA Child Care & Dev (530) 546-8339
Anne Freeman Severely Disabled Program (916) 415-4433
Kimberly Berryman School Secretary, PWY - iLearn (530) 886-5800
Mary Montes Maintenance Custodian (916) 415-4440
Stacy Clayton Early Childhood Education (916) 774-2795
Carol Tomasi Accounting Analyst (530) 889-5928
Michelle Graf Student Support Practitioner (916) 784-6437
Leslie Diederich Maintenance Custodian (916) 415-4424
Renee Regacho-Anaclerio Associate Superintendent (530) 889-5940
Linda Pierce CALSTRS Benefit Couns. (530) 886-5847
Michael Papera ROP Instructor (530) 889-1171
Dawn Yazdi Speech & Lang Pathologist (916) 652-7243
Pamela Kammerer TA II Special Education (530) 401-1889
Christiane Marr TA II Special Education (916) 788-7141
Jacquelene Coop Sign Lang Interpreter Trans (530) 885-3495
Stacy Clark Preschool Inclusion Prog. (916) 774-2795
Kindra Amalong Prog Mgr Comm/Events/Marketing (530) 889-5913
Ruth Jurey Speech & Lang Pathologist (530) 386-1773
Kimberly Wood Behavior Specialist II (530) 745-1355
Cecelia Greening TA II Special Education (916) 652-7243
Wendy Ehlen Administrative Secretary (530) 886-5873
Kimberly Somers Student Support Practitioner (530) 886-2878
Michael Carlson TA II Special Education (916) 789-7100
Becky Counter Family Mental Health Spec (916) 774-2795
Teresa Stelzer Prog Manager I, Acct Services (530) 886-5857
Lori Jean Robinson ROP Trainer, Dir. Sup. Prof. (916) 276-1607
Anne Ashton Academic Intervention Anyl II (530) 745-1313
Kathleen DeMontigny TA II Special Education (916) 415-4471
Brian Burke Acad Intervention Supp Prc II (530) 889-6781
Kathryn Glaeser Delivery Driver (916) 415-4440
Carla Trocino Teacher, PTHWY CARE 190 Days (916) 740-1622
Jeffery Bender Computer Networking Spec II (530) 889-5938
Stephanie Turner TA II Special Education (916) 774-3437
Kathleen Spliethof TA II Special Education (916) 415-4400
Caren Schermerhorn Health/Instructional Assistant (916) 771-1789
James Wise ROP Instructor (530) 273-4431
Kelly Young Teacher, PTHWY CARE 190 Days (530) 823-6106
Thomas Pass ROP Instructor (530) 885-4581
Tammy Colon Site Supervisor (530) 346-9373
Anne Grasberger Acad Interv Supp Prc II-VII (530) 888-8888
Linsey Sprecher Speech & Language Path Asst II (916) 670-9084
Janice LeRoux Coord. I, ECE First 5-Dist 52 (530) 745-1304
Sharon Hughes Teacher, PTHWY iLearn 185 Days (530) 886-5800
Amy Rivera Maintenance Custodian (916) 415-4424
Nathan Stice Assistive Tech Provider
Karen Hall TA II Blind & VI (916) 652-7243
Olga Jacquez Bilingual Associate Teacher (916) 783-0776
Josephine Fatlowitz Deaf & Hard of Hearing Prog. (916) 625-1787
Christina Barbao Educational Audiologist II (916) 625-1783
Jeffery Record TA II Special Education (916) 415-4468
Gerald Johnson Associate Super, Bus Serv (530) 889-5920
Melissa Hawkins TA II Special Education (916) 770-8845
Faith Hodkin IT Support Specialist II (530) 886-5863
Andrew Ball Autism Spectrum Disorders (916) 652-7243
Jared Amalong ROP Instructor (916) 341-9578
Phillip Williams Assoc Supt, Student Services (530) 745-1389
Jennifer Wright Aug. Alt. Comm Specialist (530) 745-1341
Katherine Garrison Director IV-A, Business Serv (530) 886-5896
Allen Jarrett ROP Instructor (916) 434-8728
Timothy Centi Maint & Grnds Craftsp (916) 415-4440
Lisa Morse TA II Special Education (530) 663-3993
Tamilselvi Tamizharasu TA II Special Education (916) 248-4883
Bethany Rushton Speech & Language Path Asst II (530) 745-1320
Rita Paiz Accounting Analyst (530) 889-5914
Kimberly Lilienthal Coord III,Professional Dev. (530) 745-1471
Carolyn Lipinski Sign Lang Interpreter Trans (530) 885-3495
Christina Yocum TA II Deaf & Hard of Hearing (530) 885-8842
Shawn Carlino Sign Lang Interpreter Trans (916) 367-1545
Michael Lombardo Dir III, Interagency Facilit (530) 745-1493
Ellen Douglas ROP Instructor (530) 889-5933
Amy Cuadra Psychologist (916) 774-1250
Tammy Lower TA II Special Education (916) 774-3437
Craig Faulkner Accounting Technician II (530) 745-1374
Ekin Mitchell Autism Spectrum Disorders (916) 415-4460
Arthur Bern Health/Instructional Assistant (916) 415-4470
Craig Gibbs Cord III,Cat Prg & Student Sup (530) 745-1302
Kerri Fulton Student Support Practitioner (530) 718-0049
Pamela Alexander Accounting Analyst (530) 889-5927
Marshall Wexelberg TA II Deaf & Hard of Hearing
Casey McHugh Behavior Specialist I (916) 778-7731
Amanda Maynard Admin Asst - Confidential (530) 889-5951
James Eaton TA II Special Education (916) 771-1789
Jason Drewry Maintenance Custodian (530) 906-3462
Pamela Wicks Health/Instructional Assistant (916) 652-7243
Blanca Sahagun Community Liaison Bilingual (530) 906-5551
Anna Olson-Demsky Employment Placement Spec (530) 889-5955
Herbert Pedigo TA II Special Education (916) 415-4400
Ross Shoaf Behavior Support Assistant (916) 415-4400
Mark Decocq Maintenance Custodian (916) 303-0596
Jennifer Hicks Dir III, Professional Dev (530) 745-1488
Susan Watkins Program Specialist (530) 886-5872
George Woodward ROP Instructor (530) 273-4431
Tracy Castro Nurse (916) 415-4436
Michael Perez Teacher, PTHWY CARE 190 Days (916) 745-2100
Christopher Bombard Teacher, PTHWY CARE 190 Days (916) 645-6360
Lezlie Glowacki Speech & Lang Pathologist (916) 774-3437
Muriel MacDonald Behavior Specialist II (530) 745-1426
Cheryl Petzold Early Intervention Spec,DHH (916) 626-0245
Ellen Byron Coord III, Math Coordinator (530) 745-1326
Jesseca Hamilton Acad Intervention Supp Prc I (916) 774-1255
Mary Banahan Deaf & Hard of Hearing Prog. (916) 652-7243
Jennifer Palmer Coord III, English Lang Arts (530) 745-1487
Andrew Wood Coord III, PLC & RTL (530) 745-1429
Timothy Crandell Maint & Grnds Craftsp (530) 320-8122
Dori Barrett Prog Mgr I, Transition Partner (530) 889-5942
Holly Esparza Visually Impaired Program (619) 917-4649
Joan Saywell Associate Teacher (530) 546-8339
Christopher Womack PC Technician III (530) 889-5997
Laurie Staunton TA II Special Education (916) 652-7243
Christina Cregar Visually Impaired Program (916) 772-8168
Kathleen Crosby Vocational Specialist (530) 889-5971
Andrea Tong Principal, Alternative Ed (530) 745-1484
Laura Blackburn Program Specialist (530) 886-5882
Emily Gatti Teacher, PTHWY CARE 190 Days (916) 771-1740
Shannon Wright Behavior Specialist II (916) 626-1271
Eric Harper ROP Instructor (530) 367-5244
Katherine Christie Administrative Secretary (530) 745-1365
Andrew Crummett Orientation Mobility Special (916) 626-7619
Lyudmila Shulga Braillist-Full Time (916) 772-8168
Rainbow Crane Coord. I, Behavioral RtI
Kimberly Cossentine Teacher, PTHWY CARE 185 Days (530) 886-5829
Kristina Vicars TA I Special Education (916) 415-4460
Susan Arcuri Exec Asst To Cty Supt (530) 889-5936
Alana Snyder Health/Instructional Assistant (916) 342-1398
Kenneth Reid Maintenance Custodian (916) 956-5897
Kimberly Allen Behavior Specialist II (530) 745-1452
Grace Sternin TA II Deaf & Hard of Hearing (831) 332-2316
Denise Weldemere Master Teacher (530) 346-9373
Emily Hartman Autism Spectrum Disorders (916) 415-4435
Carole Bradley Behavior Support Assistant (530) 401-7330
Sarah Harvey TA I Deaf & Hard of Hearing
Sheryl Ryder-Burns Exec Director Career Devel (530) 889-5964
David Reed TA I Special Education (916) 415-4400
Christina Smith Principal, Alternative Ed (916) 740-1622
Jennifer Petersen Deaf & Hard of Hearing Prog. (530) 885-3495
Trisha Lopez Psychologist
Celeste Rossetto Dickey Student Support Practitioner (530) 745-1434
Jennifer Colvin Deaf & Hard of Hearing Prog. (530) 885-3492
Carey Shannon ROP Instructor (916) 782-3781
Debbie Wallace Health/Instructional Assistant (916) 415-4460
David Stephens Teacher, PTHWY CARE 185 Days (916) 771-1775
Michelle Bull Teacher, PTHWY ILearn Dly Prgm (530) 886-5800
Stephanie Martin Teacher, PTHWY ILearn Dly Prgm
Natalie Perillo Teacher, PTHWY ILearn Dly Prgm (530) 886-5800
Kelsey Urias Teacher, PTHWY ILearn Dly Prgm
Justin Locketz Coord III, ROP (530) 889-5935
Jon Swaney ROP Instructor (916) 782-3753
Christie Brown Behavior Support Assistant (530) 217-7230
Travis Hunt Teacher, PTHWY CARE 185 Days (916) 645-6397
Carrie Hoffmeister Physical Therapist (530) 745-1426
Tina Angell Receptionist/Sec. Asst. II (916) 740-1621
Marvin Epting Maintenance Custodian (916) 415-4440
Sam Stahlheber Teacher, PTHWY CARE 190 Days (916) 740-1622
Susan Samuel Behavior Specialist I (530) 401-1645
Lindsay Larson FIrst 5 Staff Support Spec (530) 745-1413
Denise Gregor Coord, Bus Ed Leadership Proj (530) 745-1490
Carmen Fregulia TA I Special Education (775) 830-7672
Natasha Coleman TA I Special Education (916) 415-4425
Vincent Zotstein TA I Alternative Education (530) 582-7770
Jackson DeMos Teacher, PTHWY CARE 185 Days (916) 771-1720